arrowPowitanie arrow Obiektywy

Start
Powitanie
O stronie
Sprzęt
Aparaty analogowe
Aparaty cyfrowe
Lustrzanki cyfrowe
Lampy błyskowe
Materiały światłoczułe
Obiektywy
Statywy i torby
Studio fotograficzne
Linki
Mój portal osiedlowy
Telekominfo
Moja córka
Witryna mojej żony
Dla smakoszy
Hodowla kanarków
Straszyki i patyczaki

© Galeria Marcina 2009
Wszelkie prawa zastrzeżone

 

 
Obiektywy

Jednym z niezbęnych elementów każdego aparatu, czy to analogowego kompaktu czy cyfrowej lustrzanki jest obiektyw. Po niżej przegląd podstawowych parametrów i zastosowań:

   -jasność/przesłona
Parametrem obiektywu jest jasność, wyrażona ułamkiem np 1/2 lub 1:2 - oznacza to, że połowa "światła" jest na wyjściu z optyki w porównaniu do jej wejścia. Istnieją specjalne obiektywy o parametrze bliskim bądź równym 1:1, ale one są stosowane wyłącznie w satelitach do wykonywania zdjęć Ziemii z kosmosu. Normalną jasnością jest 1:3,5, 1:2,8. Im obiektyw ma większą jasność, możemy spodziewać się wyższej ceny. Przesłonę określamy parametrem "f" np. f22, f9. Maksymalną przesłoną danego obiektywu jest jego jasność.

fot040th.jpg    -ogniskowa
        -stałoogniskowe
Ze względu na konstrukcję i cenę, dawniej popularne w fotografii amatorskiej były praktycznie tylko obiektywy stałoogniskowe. W zależności od kąta widzenia/ogniskowej, w popularnej fotografii obiektywy dzielimy na 4 grupy:
- rybie oko - ogniskowa do 20mm
- szerokokątne - ogniskowa od 20mm do 35m
- normalne - ogniskowa od 35mm do 70mm
- teleobiektywy - ogniskowa od 70mm
Opisany podział jest orientacyjny. Chcąc robić zdjęcia w plenerze zakładaliśmy obiektywy normalne i tele, natomiast w pomieszczeniach stosowaliśmy szerokokątne. Rybie oko nie jest stosowane w normalnej fotografii. Wymiana była uciążliwa i niebezpieczna dla sprzętu, kurz, możliwośc upadku. Jednak chcąc robić zdjęcia w różnych sytuacja, skazani byliśmy na te niedogodności.

fot023th.jpg        -zmiennoogniskowe
W tej chwili, praktycznie każdy aparat ma tzw. zoom, czyli możliwośc płynnego zmieniania ogniskowej. Jednak podział jest mniejwięcej taki sam jak przy stałoogniskowych. Istnieją obiektywy o możliwściach zmiany ogniskowej od 28mm do 300mm, jednak najpopularniejszymi zakresami są:
- 28mm-80mm
- 80mm-300mm
Pierwszy używamy w pomieszczeniach i zdjęciach grup, odległych plenerów, drugi do zbliżeń szczegółów oddalonych obiektów.

    -aberracje chromatyczne
Każdy obiektyw obarczony jest wadą aberracji chromatycznej. Jest to spowodowane rozszczepianiem światła przy przejściu z jednego ośrodka do drugiego (np. szkło/powietrze) Konstrukcje obiektywów są tak wykonane, aby skompensować rozszczepienie poprzez wielokrotne zmiany kąta i kierunku światła. Jednak każdy obiektywa ma ta wadę, oczywiście im lepszy (droższy) tym jest ona mniejsza. Najmniejsze aberracje występują w osi obiektywu i im dalej od osi tym są większe.
Wynika stąd np. sztuczka producentów, którzy robiąc mniejsze matryce pozbywają się problemów z niedoskonałościami optyki.

 
 

Galerie
Gdańsk
Gdańsk nocą
Fajerwerki
Fauna
Flora
Zachody słońca
Pejzaże
Warszawa
Pamiątki z miast
Nocne
Makro
Różne
Autor
O mnie
Tak to się zaczęło
Moje aparaty
Trochę wskazówek
Losowe zdjęcie
P3202888.jpg
Online
Licznik
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj10
mod_vvisit_counterWczoraj4
mod_vvisit_counterW tygodniu30
mod_vvisit_counterW miesiącu204

 

Designed by PixelBunyiP
© 2021 Fotowitryna Marcina
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.