arrowPowitanie arrow Aparaty analogowe

Start
Powitanie
O stronie
Sprzęt
Aparaty analogowe
Aparaty cyfrowe
Lustrzanki cyfrowe
Lampy błyskowe
Materiały światłoczułe
Obiektywy
Statywy i torby
Studio fotograficzne
Linki
Mój portal osiedlowy
Telekominfo
Moja córka
Witryna mojej żony
Dla smakoszy
Hodowla kanarków
Straszyki i patyczaki

© Galeria Marcina 2009
Wszelkie prawa zastrzeżone

 

 
Aparaty analogowe

 Aparaty analogowe dzielimy na kilka grup, każda z nich wymieniona jest poniżej:


        -skrzynkowe/miechowe
Aparaty tego typu są do dziś stosowane - jako rozwinięcie "camera obscura" do fotografii studyjnej, artystycznej i wielkoformatowej. W użytku domowym praktycznie nie spotykane.

       fot015th.jpg -kompaktowe
Aparaty kompaktowe, posiadające celownik obok obiektywu były najpopularniejszymi i najbardziej powszechnymi aparatami. Głównie przez swoją prostotę i cenę. Jednak przed epoką tzw. "małpek" czyli aparatów pozbawionych wszelkich elementów umożliwiających regulacje parametrów zdjęć - wsród aparatów kompaktowych bywały rodzynki, które parametrami nie ustępowały lustrzankom. Niektóre modele posiadały nawet wymienne obiektywy, a ich cena była o rząd wielkości niższa do lustrzanek przy jednoczesnym wyposażeniu w świtłomierze, dalmierze i szeroką regulację parametrów, czyli większość atrybutów lustrzanek. Jedyną wadą była paralaksa, czyli niezgodność obrazu w celowniku do obrazu na negatywie.

Popularne tanie aparaty kompaktowe posiadały przeważnie obiektyw jednosoczewkowy o ogniskowej 35mm, z parametrami naświetlania ustawionymi na stałe (bądź minimalną regulacją przesłony słońce/chmurka) i sztuczką optyczną "free focus", to znaczy aparat robił ostre zdjęcia od 2 metrów do nieskończoności. Powodowało to sytuacje, że zdjęcia można było takimi aparatami robić tylko w idealnych warunkach i ogólnie ciężko było zrobić dobre zdjęcie. Lepsze modele posiadały wbudowaną lampę błyskową, automatyczną regulację parametrów naświetlania bądź nawet "autofocus" - automatyczne ustawianie ostrości. Na zdjęciu aparat kompaktowy, wyposażony we wszystkie te funkcje, dodatkowo posiadający "zoom" - co było wielką rzadkością

 
        -lustrzanki
            -dwuobiektywowe
Lustrzanki dwuobiektywowe były bardziej zaawansowanymi aparatami od kompaktowych, pozwalały na obserwację na matówce lub przez wizjer obrazu "prawie" takiego samego jak miał wystąpić na kliszy. Jednak posiadały tą samą wadę co kompakty - paralakse. Jednak ze względu na prostszą budowę bez ruchomego i podnoszonego lustra były popularne i traktowane jako "profesjonalne"

  fot006th.jpg           -jednoobiektywowe
Lustrzanki jednoobiektywowe są do dziś najpopularniejszymi aparatami fotograficznymi, nie posiadają wady paralaksy - na matówce lub wizjerze obserwujemy rzeczywisty obraz, jaki zostanie po podniesieniu lustra skierowany na kliszę (lub matrycę). Ze względu na skomplikowaną budowę długo były aparatami drogimi. Spopularyzował je w Polsce Zenit - masowo przywożony z ZSRR przez turystów i handlarzy. Aparaty te mimo prostej konstrukcji umożliwiały wymianę obiektywów, podłączenie lamp błyskowych oraz w późniejszych modelach umieszczenie wskaźników przyrządów pomiarowych w okularze, dawały możliwość szybkiej korekcji parametrów bez potrzeby odrywania oka od wizjera i przerwy w obserwacji obiektu.

Praktycznie wszystkie lustrzanki dają możliwość zmiany obiektywów czy stosowania obiektywów zmiennoogniskowych.

 
    -polaroid
Praktycznie wymarły sposób robienia natychmiastowych odbitek - przez polityke patentową firmy Polaroid. Zdjęcia wykonywane tą metodą powstają przez rzutowanie obrazu bezpośrednio na papier i potraktowaniu go specyficzną i opatentowaną chemią. Tak obrobiony materiał daje od razu obraz pozytywowy na papierze. System ten najczęciej był stosowany w studiach fotograficznych do "zdjęć w 5 minut". Przed pojawieniem się aparatów cyfrowych był to dość popularny sposób na natychmiastowe odbitki, jednak ceny opatentowanych materiałów szybko dopełniły dzieła. 

 
 

Galerie
Gdańsk
Gdańsk nocą
Fajerwerki
Fauna
Flora
Zachody słońca
Pejzaże
Warszawa
Pamiątki z miast
Nocne
Makro
Różne
Autor
O mnie
Tak to się zaczęło
Moje aparaty
Trochę wskazówek
Losowe zdjęcie
P5221730.jpg
Online
Licznik
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj7
mod_vvisit_counterWczoraj4
mod_vvisit_counterW tygodniu27
mod_vvisit_counterW miesiącu201

 

Designed by PixelBunyiP
© 2021 Fotowitryna Marcina
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.