arrowPowitanie arrow Aparaty cyfrowe

Start
Powitanie
O stronie
Sprzęt
Aparaty analogowe
Aparaty cyfrowe
Lustrzanki cyfrowe
Lampy błyskowe
Materiały światłoczułe
Obiektywy
Statywy i torby
Studio fotograficzne
Linki
Mój portal osiedlowy
Telekominfo
Moja córka
Witryna mojej żony
Dla smakoszy
Hodowla kanarków
Straszyki i patyczaki

© Galeria Marcina 2009
Wszelkie prawa zastrzeżone

 

 
Aparaty cyfrowe

Obecnie najpopularniejsze są aparaty cyfrowe. W zależności od naszego zaawansowania i potrzeb, możemy wybrać rodzaj "cyfrówki" pasującej dla nas.

 
  fot035th.jpg       -telefony
Aparaty cyfrowe w telefonach komórkowych trafiły pod strzechy. Niestety w większości modeli ich parametry - matryce (rzędu 1,3 Mpx) oraz plastikowa jednosoczewkowa optyka "free focus" nie pozwalają na robienie praktycznie nawet poprawnych technicznie zdjęć. Wyższe i nowsze modele posiadają czasami "profesjonalną" optykę zaopatrzoną w "autofocus" a czasem nawet w prawdziwe lampy błyskowe. Matryca 5 Mpx pozwala takimi aparatami robić zdjęcia nie gorsze niż tanimi fotoaparatami kompaktowymi. Aparatami w komórkach przeważnie można też kręcić filmy, posiadają też funkcję "automatycznej panoramy". Wadami jednak wszystkich są stosunkowo słabe parametry (czułość) oraz powolność, która daje się we znaki przy potrzebie szybkich ujęć lub zdjęć seryjnych.

  fot025th.jpg      -kompakty
Aparaty cyfrowe kompaktowe starszej generacji (oraz niektóre nowe) posiadają wzierniki jak w analogowych kompaktach, w pozostałych zdjęcia wykonuje się metodą "na zombie" czyli trzymając aparat w wyciągniętych rękach, obserwując obraz na wyświetlaczu. Najnowsze posiadają zabawne funkcje detekcji twarzy i uśmiechu. Większość aparatów nie posiada możliwości podłączenia zewnętrznych lamp błyskowych. Rozdzielczość matryc tych aparatów dochodzi do 10 Mpx i jest porównywalna lub wyższa do lustrzanek. Niestety większość posiada znacząco gorszą optykę obarczoną dużymi aberacjami chromatycznymi.

        -zaawansowane kompakty/hybrydy
Zaawansowane aparaty kompaktowe posiadają dużo lepszą optykę, czasem nawet wymienną. Dużą popularność odnoszą ostatnio hybrydy, czyli coś pośredniego pomiędzy kompaktem a lustrzanką. Oprócz wyświetlacza z tyłu aparatu, posiadają mały wyświetlacz w wizjerze, który jest namiastką lustra. Z uwagi na brak ruchomych elementów lustrzanki oraz możliwość obserwowania obiektu przez wizjer (przydatne przy dużym słońcu lub szybkich seryjnych zdjęciach) stają się alternatywą dla droższych lustrzanek do zastosowań amatorskich.


fot038ath.jpg        -lustrzanki
Lustrzanki cyfrowe posiadają wszystkie zalety lustrzanek analogowych. W ostatnich modelach, oprócz stosowania wyświetlacza do podglądu wykonanych zdjęć czy parametrów aparatu, stosuje się wynalazki z aparatów kompaktowych jak "live view" - podgląd na żywo, rozpoznawanie twarzy i uśmiechów.

 

 
 

Galerie
Gdańsk
Gdańsk nocą
Fajerwerki
Fauna
Flora
Zachody słońca
Pejzaże
Warszawa
Pamiątki z miast
Nocne
Makro
Różne
Autor
O mnie
Tak to się zaczęło
Moje aparaty
Trochę wskazówek
Losowe zdjęcie
P3202839.jpg
Online
Licznik
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj8
mod_vvisit_counterWczoraj8
mod_vvisit_counterW tygodniu41
mod_vvisit_counterW miesiącu150

 

Designed by PixelBunyiP
© 2021 Fotowitryna Marcina
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.